Core Update چیست؟ بازتعریف کیفیت از نگاه گوگل

هسته الگوریتم گوگل روز به روز در حال گرم شدن است! قبل از انفجار بزرگ (آپدیت در هسته الگوریتم گوگل یا Core update)، سایت خود را برای رویارویی با زمین لرزه در نتایج جستجو آماده کنید!

«به‌روزرسانی الگوریتم گوگل باعث اُفت 50 درصدی رتبه سایت ها شده است!»

این جمله ای بود که با به‌روزرسانی الگوریتم مارس 2019 ترس و لرز بدی را به جان مدیران سایت انداخت.

همه اولین کاری که با شنیدن این خبر میکردند این بود که کلمات کلیدی دارای رتبه سایت خود را سرچ کنند تا مطمئن شوند تلاش بی سابقه شان برای بهبود رتبه بر باد نرفته!

عکس العمل بیشتر مدیران سایت در مقابل این تغییرات سوالاتی بودند که در اکثر فروم ها و بلاگ های اینترنتی سئو پرسیده میشد:

 • گوگل چرا اینقدر در نتایج جستجو تغییرات ایجاد میکند؟
 • به‌روزرسانی جدید چه معیارهایی را هدف قرار داده اند؟
 • چطور رتبه سایت خود را برگردانیم؟

در این مقاله میخواهیم یک بار برای همیشه خیال شما را از بابت این آپدیت های دیوانه وار گوگل راحت کنیم و به شما بگوییم Core Update در اصل چیست و چه هدف والایی در نتایج جستجوی گوگل دارد. بعد از اینکه مقاله را تا آخر خواندید، عکس العمل شما به خبرهای داغی مثل جمله ترسناکِ «به‌روزرسانی الگوریتم گوگل باعث اُفت 50 درصدی رتبه سایت ها شده!»، چیزی شبیه به «چه عالی» خواهد بود!الگوریتم جدید گوگل 2019

تغییرات در هسته الگوریتم گوگل یا Google Core Update چیست؟ چه کاری انجام میدهد؟

 

خیلی ها فکر میکنند منظور از به روزرسانی در گوگل، تغییرات گسترده و بزرگی هستند که باعث تغییر در رتبه بندی نتایج میشود. ولی جالب است بدانید گوگل هر روز در نتایج خود تغییرات جزئی و کوچکی ایجاد میکند که نتایج را یک پله به بهتر شدن سوق میدهد. اگر بخواهیم تمام به‌روزرسانی در الگوریتم های گوگل را به 2 دسته تقسیم کنیم، به موارد زیر میرسیم:

 1. تغییرات روزانه در نتایج که توسط الگوریتم های گوگل به طور پیوسته انجام میشود و باعث بهبود جزئی وضعیت نتایج جستجو میشود.
 2. تغییرات گسترده تر که نتایج آن ممکن است در رتبه بندی نتایج تاثیر بگذارد. در بیشتر موارد این گونه تغییرات توسط گوگل تایید میشوند و اطلاعات کاربردی مورد نیاز مدیران سایت و نویسنده های محتوا به صورت عمومی منتشر میشوند. (مثل الگوریتم پاندا، پنگوئن یا مرغ مگس خوار)

اما نوع دیگری از تغییرات هستند که فقط سالی چند بار منتشر میشوند و با تغییرات عمده در سازوکار الگوریتم های جستجوی گوگل، ممکن است نتایج و جایگاه وب سایت ها را به شکل گسترده ای زیر و رو کنند. (ممکن است!). از آن جایی که هدف اصلی این تغییرات، بهبود کیفیت نتایج است، اُفت ناگهانی رتبه و عدم بازگشت به جایگاه اولیه یکی از مهم ترین نشانه های نوع دیگری از به‌روزرسانی در الگوریتم های گوگل است.

همانطور که تا حالا حدس زده اید، به این نوع از به‌روزرسانی که معمولاً با افت یا بهبود ناگهانی رتبه خودش را نشان میدهد و احتمال بازگشت به جایگاه اولیه 100 درصدی را ندارد، به‌روزرسانی در هسته الگوریتم گوگل یا Core Update میگویند.

به روزرسانی فلوریدا 2 گوگل و تاثیر آن در سایت ها

چرا در هسته الگوریتم های سئو به‌روزرسانی اتفاق می‌افتد؟

وقتی سایت ها با افت جایگاه روبرو میشوند، اولین اقدام آن ها، تلاش برای بازگشت به رتبه قبلی است. اما گوگل به این دسته از سایت ها توصیه میکند که اصلاً به دنبال بازگرداندن جایگاه خود نباشند، چراکه جا به جایی در نتایج ممکن است اصلاً بخاطر کیفیت بد سایت آن ها نبوده باشد. به عبارت دیگر، سایت هایی که دچار کاهش رتبه میشوند، حتی ممکن است تمامی توصیه های Webmaster Google Guidelines را رعایت کرده باشند، ولی باز هم طعم تلخ حضور در صفحات دوم یا سوم را تجربه کنند.

تنها توجیه منطقی این گونه تغییرات این است که سایت های دیگر عملکرد بهتری از خود نشان داده اند و به‌روزرسانی در نتایج باعث میشود این سایت ها بهتر دیده شوند.

در واقع در یک Core Update، معیاری قابل اندازه گیری و ملموس برای هدف گذاری روی سایت ها وجود ندارد و به جای آن، درک هوش مصنوعی گوگل از محتوا به‌روزتر و دقیق تر شده است.

 

کاهش رتبه سایت ها بعد از آپدیت مارس 2019 گوگل

یک مثال جالب از صنعت فیلم سازی برای درک بهتر Core Update گوگل

اگر به لیست 250 فیلم برتر IMDB توجه کرده باشید، میفهمید که این 250 فیلم همیشه در تاریخ سینما ثابت نیستند و با گذشت زمان تغییر میکنند. یعنی ممکن است فیلمی مانند Batman در سال 2015، رتبه 20 را داشته باشد ولی همین فیلم در سال 2020، به رتبه 25 سقوط میکند.

پس همانطور که میبینید لیست بهترین فیلم های IMDB تغییر میکند، ولی این به این معنی نیست که فیلم هایی که به رتبه های پایین تر سقوط کرده اند، فیلم های بد و بی کیفیتی هستند یا برعکس، ده فیلم برتر برای همیشه بهترین باقی میمانند. این جا به جایی به طور پیوسته در حال تغییر است. 

داستان سایت ها بعد از آپدیت الگوریتم هم به همین شکل است. وقتی با یک به‌روزرسانی، رتبه 10 سایت صفحه اول دست خوش تغییر میشود، به این معنی نیست که این سایت ها محتوای بدی در اختیار کاربر قرار داده اند. با گذر زمان، هوش مصنوعی گوگل به قدری دقیق میشود که متوجه کیفیت و ارزش سایت های جدیدتر میشود و رتبه این سایت ها رو ارتقا میدهد.

پس میتوانیم از این مقایسه نتیجه بگیریم که تغییرات در هسته الگوریتم گوگل، همواره در حال بازتعریف کیفیت سایت ها هستند.

جدیدترین الگوریتم های گوگل

چه معیارهایی مورد توجه جدیدترین الگوریتم های گوگل است؟

 

حالا که گوگل به ما گفته تلاش برای بازگشت رتبه بعد از یک core update بی فایده است، تکلیف سایت ما چیست؟ آیا این به این به معنی است که باید دست روی دست بگذاریم و منتظر باشیم به کلی از صحنه روزگار محو شویم؟

طبیعتاً نه، گوگل به ما پیشنهاد میدهد که مثل همیشه، از کیفیت بالای محتوای سایت خود مطمئن شویم. اما سوالی که همه با گفتن این جمله از خودشان میپرسند این است که «منظور از محتوای با کیفیت دقیقاً چیه؟»

خوشبختانه گوگل ما رو تنها نگذاشته و در بلاگ وب مستر خود، سوالاتی را مطرح کرده که به ما کمک میکند ارزیابی خوب از محتوای سایت خود داشته باشیم. بهترین نقطه شروع برای ارزیابی کیفیت محتوا این است که بتوانیم پاسخ های جامعی برای 4 گروه کیفی زیر ارائه دهیم:

1- کیفیت محتوا 
 • آیا محتوا اطلاعات یونیک و دسته اول را با تحقیق و آنالیز به ما ارائه میدهد؟
 • آیا محتوا در برگیرنده توصیف جامع و دقیقی از موضوع محتوا (با پوشش تمام موضوعات فرعی) ارائه میدهد؟
 • آیا محتوا اطلاعاتی فرا تر از مسائل بدیهی در اختیار ما قرار. میدهد؟
 • آیا عنوان صفحه توصیفی دقیق و کمک کننده از خلاصه محتواست؟
 • آیا محتوا به اندازه ای خوب است که شما را مجبور کند آن را به اشتراک بگذارید یا آن را برای خود بوکمارک کنید؟
 • آیا محتوا صلاحیت انتشار در مجله، کتاب یا روزنامه های پرفروش را دارد؟
2- تخصصی بودن محتوا 
 • آیا محتوا حس اعتماد را در خواننده ایجاد میکند؟ (مواردی مثل منبع معتبر، تخصصی بودن، یا مشخص بودن رزومه کاری نویسنده میتواند این اعتماد را ایجاد کند.)
 • آیا سایتی که محتوا را در آن میخوانید در یک حوزه به صورت تخصصی فعالیت میکند؟
 • آیا محتوا توسط فردی متخصص و خبره نوشته شده است؟
3- شکل ظاهری ارائه محتوا 
 • آیا محتوا غلط های املایی و نوشتاری دارد؟
 • آیا این حس به خواننده دست میدهد که محتوا با عجله نوشته شده است؟
 • آیا تبلیغات سایت به اندازه ای است که باعث اذیت و آزار خواننده شود؟
 • آیا محتوا نمایش مناسبی در موبایل دارد؟
4- مزیت رقابتی محتوا
 • آیا محتوا در مقایسه با محتوای سایت های دیگر، مزیت رقابتی دارد؟
 • آیا محتوا رضایت کاربران را هدف قرار داده یا رتبه گرفتن در نتایج جستجو را؟

بعد از این سوالات، به صفحاتی که کاهش رتبه داشته اند مراجعه کنید و تک تک سوالات بالا را برای آن ها جواب دهید. پاسخ شما به این سوالات میتواند به طور دقیق، کیفیت محتوای شما را تعیین کند.

راه درست تولید محتوا را الگوریتم های گوگل نشان میدهند

گوگل چطور محتوای خوب صفحات را درک و ارزیابی میکند؟

درک موتورهای جستجو از محتوای سایت ها مانند درک انسان ها در محتوا نیست. ربات های گوگل به جای اینکه به طور مستقیم در مورد کیفیت محتوایی تصمیم گیری کنند، به دنبال سیگنال های کیفی مربوط به آن محتوا هستند. این سیگنال ها به گوگل کمک میکنند تا به طور دقیق تری کیفیت محتوای سایت ها را ارزیابی کنند. به عنوان مثال تعداد و کیفیت لینک های طبیعی داده شده به یک مقاله یا اشتراک در شبکه های اجتماعی میتواند به عنوان یک سیگنال خوب، به درک گوگل از کیفیت محتوا کمک کند.

جالب است بدانید که هر به‌روزرسانی عمده قبل از اینکه به طور عمومی منتشر شود، توسط Search Quality Raters گوگل تایید میشوند. بعد از آن، گزارش هایی که متخصصان تست کیفیت محتوا به گوگل ارائه میدهد با نتایج ربات های هوشمند گوگل مقایسه میشود و در نهایت گوگل میتواند بفهمد چقدر این دو مقایسه به یکدیگر شبیه هستند. هر چه نتایج ماشینی به نتایج انسانی نزدیک تر باشند، یعنی ربات های گوگل در تعیین کیفیت خوب عمل کرده اند، ولی اگر این تفاوت چشمگیر باشد، یعنی گوگل باید تغییراتی را در نحوه درک هوش مصنوعی خود بدهد.

را به صورت رایگان دانلود کرده و مطالعه کنید.

بهترین راهکار برای بازگشت رتبه بعد از آپدیت جدید الگوریتم گوگل چیست؟

بعد از اینکه به سوالات بالا پاسخ دادید، سوال «چکار کنم رتبه سایتم برگرده؟» یکی از پرسش های رایج در این مورد است. طبق گفته گوگل این سوال را میتوانیم به 2 شکل جواب دهیم:

 • پاسخ کوتاه: هیچ کار!
 • پاسخ بلند (با کمی چاشنی امید): به‌روزرسانی های عمده در هسته الگوریتم های گوگل معمولاً معیار خاصی را هدف گذاری نمیکنند و به همین دلیل، هرگونه تغییر در محتوای شما، تاثیری در بازگشت رتبه ندارد. اگر محتوای خود را با سوالات بالا به‌روز کردید و امید به بازگشت رتبه دارید، گوگل یک توصیه برای شما دارد:

تنها بعد از انتشار Core update جدیدتر، این امکان وجود دارد که تغییرات اعمال شده در آپدیت های قبلی دوباره به حالت اولیه باز گردند. ولی باز هم این احتمال 100 درصدی نیست و ممکن است چنین اتفاقی هیچ وقت نیافتد!

هر گونه تغییر در کیفیت محتوای سایت شما، لزوماً بازگشت یا بهبود رتبه ای را تضمین نمیکند و اگر الگوریتم های جدید، محتوای شما را خوب ارزیابی کنند، مطمئن باشید که جایگاه های برتر صفحه نتایج، در آینده از آنِ شما خواهد بود.

مشاوره طراحی سایت و سئو

 

طراحی سایت