طراحی سایت علمی

همه میدانیم که چقدر مسائل و موارد مربوط به علم گسترده میباشد, بنابراین داشتن یک سایت در هر زمینه در علم میتواند باعث جلب و جذب کاربران آنلاین در وب سایت ها شود.
طراحی سایت علمی برای نشر مطالب علمی و محتواهای علمی در وب انجام می‌شود. بسیاری از مخاطبان هدف این‌گونه وبسایت ها افراد علاقه‌مند ، دانشجویان ، اساتید و به طور عام افراد تخصصی شامل مهندسان ، پزشکان ، مدیران و … می باشند . خوشبختانه این دسته افراد جمعیت کثیری از کشور ما را تشکیل می‌دهند
شاید برای شما مهم باشد که سایت علمی شما به چه هدفی طراحی شده است؟ مخاطبان هدف آن چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی را شامل می‌شوند؟
وجود این‌گونه سؤالات سبب می‌شود که به دسته‌بندی سایت های علمی بپردازیم:


۱- سایت های عمومی (طراحی سایت علمی عمومی):

این دسته از وبسایت ها شامل مطالب و محتواهای کاربردی و مورد نیاز روزمره اکثریت افراد جامعه می‌باشد. رنج سنی این‌گونه وبسایت ها از ۱۶ سال آغاز و تا ۴۵ الی ۶۰ سال ادامه دارد.
اغلب شامل موارد و موضوعات طبقه بندی شده ، دارای سر تیتر و آنالیز و مطالب کوتاه یا تقسیم‌بندی شده ، نکات و خلاصه‌ وار ، اینفوگرافیک و شرح و بیان جزییات به‌صورت عامه‌فهم هستند.

۲- سایت های تخصصی (طراحی سایت علمی تخصصی):

این‌گونه وبسایت ها دارای مطالب تخصصی در یک بحث یا رشته خاص می‌باشد که صرفاً برای یک گروه تخصصی خاص مطالب را منتشر می‌کنند
رنج سنی افرادی که از این‌گونه وبسایت ها استفاده می‌کنند اغلب از ۱۹ الی ۴۵ سال می‌باشد. در این وبسایت ها هر چه مطالب تخصصی‌تر باشد کاربران بیشتری را پیرامون همان رشته خاص جذب می‌کنند.
مطالب آن معمولاً از هر رشته‌ای می‌تواند باشد .مانند برنامه نویسی موبایل ، پزشکی ، پوشاک ، نقاشی و …

۳-وبسایت های پژوهش محور (طراحی سایت علمی و پژوهشی):

این‌گونه وبسایت ها معمولاً برای دانشجویان و افراد پیگیر شرکت‌های دانش بنیان و افراد علاقه‌مند طراحی می‌شود. معمولاً این وبسایت دارای مخاطبان با رنج سنی محدود ۲۰ الی ۳۰ سال هستند و گاهی هم دیده شده که افرادی بیش از این رنج سنی مخاطب آن باشد.
مطالب آن پژوهش محور هستند و فرصت‌های بسیاری را جهت اختراع ایده پردازی و آزمایش فراهم می‌آورد. همچنین این‌گونه وبسایت ها تأثیر به سزایی در رشد علم و تکنولوژی دارند